اعتصاب دارویی لیلا حسین‌زاده در زندان عادل آباد

لیلا حسین‌زاده، فعال صنفی دانشجویی روز سه‌شنبه ۲۹ آذر ۱۴۰۱، در اعتراض به عدم دسترسی به امکانات مناسب پزشکی در زندان عادل آباد شیراز دست به اعتصاب دارویی زد.

حسین‌زاده 1 edited
پرتره‌ای از “لیلا حسین‌زاده” فعال صنفی دانشجویی و زندانی سیاسی

به گزارش روژمان ابوالفضل حسین‌زاده برادر این زندانی سیاسی در حساب اینستاگرام خود با انتشار مطلبی اعلام کرد که: «خواهرم لیلا حسین‌زاده در اعتراض به فریبکاری پزشکی علیه او در زندان پس از اعزام خواهرم به دکتر، قبل از انجام هرگونه آزمایش تشخیصی و بدون اجازه و اطلاع او، دز بالای کورتون به او دادند. زندان پس از این کار، خواهرم را تحت فشار قرار داده تا در انجام آزمایشات تشخیصی آن هم با امکانات زندان تن دهد؛ این در حالیست که دز بالای کورتون علائم بیمارش را می‌پوشاند و نتایج آزمایش را کاملا متاثر می‌کند.»

وی همچنین در ادامه نوشته است که: «روند درمانش را مختل کرده‌اند و حتی به دلیل شرایط زندان امکان استفاده از یکی از داروهای حیاتی‌اش از او سلب شده، تشخیص و درمان بیماریش کاملا تحت تاثیر خواست دستگاه امنیتی قرار گرفته و چنان هر بار آسیبی جدیدی برای او رقم می‌زنند که دیگر در هیچ روند اصطلاحاً درمان، اما در عمل امنیتی مشارکت نخواهد کرد و از مصرف هرگونه دارو سر باز می‌زند.»

لیلا حسین‌زاده روز شنبه ۲۹ مردادماه ۱٤٠١، توسط نیروهای امنیتی تهران در خیابان و مقابل منزل شخصی‌اش همراه با ضرب و شتم بازداشت شد و بعد از مدت کوتاهی از بازداشتگاه ۲۰۹ زندان اوین به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز موسوم به پلاک ۱۰۰ منتقل شد.
لیلا حسین‌زاده در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ به دلیل بروز بیماری صعب‌العلاج “خودایمنی” مشمول «عدم تحمل کیفر» شناخته و از زندان آزاد شده بود. با این حال این دومین بار است که علی‌رغم به رسمیت شناخته شدن بیماری‌اش توسط نیروهای وزارت اطلاعات همراه با ضرب و شتم بازداشت می‌شود.
این فعال صنفی پیشتر توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی محمدرضا عموزاده از بابت اتهام “اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور” به پنج سال حبس تعزیری و دو سال منع فعالیت در فضای مجازی محکوم شده بود که نهایتا به دلیل ابتلا به بیماری خودایمنی، دو بار در سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ شامل عدم تحمل کیفر شده بود

Related posts