نامه سرگشاده‌ی جامعه شناسان در همبستگی با غزه و مردم فلسطین

جمعی از جامعه شناسان طی نامه‌ای سرگشاده با غزه و مردم فلسطین اعلام همبستگی کردند.

سرگشاده‌ی جامعه شناسان در همبستگی با غزه و مردم فلسطین edited

جامعه شناسی به عنوان یک رشته ی دانشگاهی، ریشه در شناخت روابط قدرت و نابرابری دارد. ما به عنوان جامعه شناس و همچنین عضوی از جامعه ی بشری، خشونت اخیر علیه مردم فلسطین در غزه و کرانه باختری توسط رژیم اسراییل را بدون قید و شرط محکوم می کنیم.

طی هفت روز گذشته، دولت اسرائیل، بنابه گفته ی خود، «محاصره کامل» غزه را انجام داده است. غزه با ۲.۱ میلیون نفر جمعیت دومین نقطه ی پرتراکم دنیا است، از این جمعیت ۱.۷ میلیون نفر پناهنده محسوب می شوند. اگرچه اسرائیل ادعا می کند که اقدامات اش پاسخی موجه به خشونت های اخیر حماس علیه غیرنظامیان اسرائیلی است، اما خود با در نظر نگرفتن تلفات جانی، جمعیت غیرنظامی فلسطینی غزه را هدف قرار داده است. یوآو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، با به کار بستن زبانی نژادپرستانه و غیرانسانی، تصریح کرده است که: «ما با حیوانات انسانی در حال جنگ هستیم و مطابق با چنین شرایطی عمل می کنیم».

تنها در ده روز، اسرائیل بیش از ۶۰۰۰ بمب بر روی غزه پرتاب کرده است، چندین بار به گذرگاه رفح در مرز مصر حمله کرده و بیمارستان‌ها و آمبولانس‌ها، اعضای مطبوعات، دانشگاه‌ها، مدارس و دفاتر امدادی سازمان ملل را نیز هدف قرار داده است و در عملیات خود فسفر سفید را استفاده کرده است که سازمان ملل استفاده از آن را در مناطق متراکم غیرنظامی ممنوع کرده است. نیروهای اسرائیلی همچنین با قطع آب، غذا، برق و تجهیزات پزشکی بیمارستان‌ها، غزه را به نقطه بحرانی رسانده اند. این مجازات دسته جمعی، در تضاد با قوانین بین المللی است که زندگی بیش از دو میلیون نفر را که نیمی از آنها کودک هستند، با خشونت و آوارگی غیرقابل تصور تهدید می کند. تا لحظه نگارش این نامه، بیش از ۲۹۵۰ فلسطینی از جمله ۱۰۳۰ کودک کشته شده و بیش از ۱۱۲۵۰ نفر زخمی شده اند.

عملیات نظامی اسرائیل همچنین نزدیک به نیمی از جمعیت غزه را آواره کرده است و به شکلی غیراخلاقی در پی نقل مکان ۱.۱ میلیون نفر از ساکنان غزه از شمال به جنوب غزه در ۲۴ ساعت شده است، در حالی که همزمان کاروان های کسانی را که قصد تخلیه آن مناطق را دارند بمباران می کنند و به بمباران بخش جنوبی غزه نیز ادامه می دهند. فراخوان‌ها برای «تخلیه» در راستای جنایات نظامی سال‌های ۱۹۴۸ و ۱۹۶۷ انجام می شود، زمانی که فلسطینی‌ها مجبور به ترک خانه‌های خود شدند و هرگز اجازه بازگشت نداشتند. اکثریت مردم غزه پناهندگان طولانی مدت هستند و اکنون دوباره با نسل کشی و پاکسازی قومی روبرو هستند. همزمان، شهرک نشینان اسرائیلی در سراسر کرانه باختری، که اخیراً توسط دولت اسرائیل با ۱۰۰۰۰ تفنگ مسلح شده اند، غیرنظامیان فلسطینی را هدف قرار داده اند به طوری که در هفته گذشته بیش از ۵۰ نفر به قتل رسیده اند و دو روستا خالی از سکنه شده است.

ما شاهد نسل کشی ای هستیم که مورد حمایت بین المللی است. محاصره اخیر در امتداد تشدید خشونت روزانه فلسطینیان در چندین دهه استعمار اسرائیل صورت می گیرد. رژیم آپارتایدی که اشغالگری آن نقض آشکار قوانین بین‌المللی است، اما با حمایت دولت‌های قدرتمند در سطح جهانی همچنان به این اشغال ادامه می دهد. تنها در سال ۲۰۲۳، ایالات متحده ۳.۸ میلیارد دلار برای حمایت از ارتش اسرائیل ارسال کرده و به طور مداوم نقض حقوق بشر اسرائیل را در صحنه جهانی مشروعیت بخشیده است. اتحادیه اروپا نیز با وقاحت از تجاوز اسرائیل حمایت کرده است، در حالی که به شکلی طنزآلود نتوانسته است تاثیری بر روی شعار “دیگر هرگز مرتکب نسل کشی نشوید» بگذارد.

علاوه بر این، زبان غیرانسانی که توسط سران کشورها، رهبران نظامی و روزنامه نگاران در سراسر غرب استفاده می شود، به افزایش احساسات و خشونت ضد فلسطینیان و مسلمانان دامن زده است. این مسئله قبلاً منجر به عواقب وحشتناکی همچون قتل وادیا الفیوم، کودک شش ساله فلسطینی آمریکایی، جنایت نفرت انگیز علیه یک نوجوان سیک، و افزایش آزار و اذیت طرفدار فلسطین در سراسر جهان شده است.

ما به مردمی در سراسر جهان می‌پیوندیم که در اعتراض به این حملات به زندگی انسان‌ها صدای اعتراض خود را بلند کرده اند.

وظیفه ی ما به عنوان مدرسان دانشگاهی این است که بر اصول پژوهش و یادگیری انتقادی بایستیم، و دانشگاه را به عنوان فضایی برای گفت‌وگو قرار دهیم که بر مبنای حقایقی تاریخی استوار است. [در این راستا] خشونت اخیر را در چارچوب و زمینه ی تاریخیِ ۷۵ سال اشغال استعماری شهرک‌نشین‌ها و امپراتوری اروپا می بینیم. ما همچنین از فقدان حمایت های لازم و مراقبت از دانشجویان فلسطینی و مسلمان در بسیاری از دانشگاه‌هایمان و همچنین تلاش‌ها برای سرکوب سازمان‌دهی دانشجویان و آزادی بیان به شدت نگران هستیم.

ما نمی توانیم بنشینیم و شاهد ادامه این نسل کشی باشیم. ما از دولت هایمان می خواهیم که برای آتش بس فوری فشار بیاورند. این موضع از سنت جنبش حقوق مدنی، اعتراضات ضد جنگ و ضد آپارتاید در دهه های گذشته پیروی می کند. ما با همسو شدن با این مبارزات آزادی، از همه همکاران خود می خواهیم که در همبستگی با فلسطینی ها و علیه استعمار شهرک نشینان، امپریالیسم و نسل کشی بایستند.

بینندگان گرامی آنچه که پیشکش گردید بیانیه همبستگی با مردم غزه و فلسطین از جانب بیش از 1700 استاد جامعه شناسی در نقاط مختلف جهان بود.

Related posts