وضعیت بحرانی اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه در بند ۲۰۹ زندان اوین

اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه از اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان-مریوان در وضعیت نگران کننده‌ای در بند ۲۰۹ زندان اوین قرار دارند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در گزارشی نقل کرد که، اسکندر لطفی و مسعود نیکخواه دو عضو انجمن صنفی معلمان کردستان-مریوان، ۱۶ مهرماه ۱۴۰۱ دستگیر و تاکنون در اتاقک‌های بند ۲۰۹ زندان اوین هستند. این دو معلم پیشتر طی تماس کوتاه تلفنی در مورد وضعیت بسیار بحرانی بازداشتگاه‌های خود خبر داده‌اند. اتاقک‌هایی که دستکم به ۵ نفر اختصاص داده شده است. به دلیل تعداد بیش از اندازه بازداشتی‌ها، زندانیان مجبور هستند در فضاهای تنگ و محدود بخوابند. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان ایران در گزارشی که پیش‌تر منتشر کرده بود، این سلول‌ها را اینگونه توصیف کرده است: “اندازه سلول‌ها ۵ متر و داخل سلول یک دستشوئی و دوش برای حمام وجود دارد. به دلیل اینکه سلول‌ها فاقد تهویه مناسب بودند اگر کسی از دستشویی استفاده می‌کرد، هوای سلول حداقل تا ده دقیقه غیرقابل تنفس می‌شد و هنگام حمام فاقد فضای خصوصی بودید. حدود نصف این سلول‌ها را دستشویی و حمام و فضای غیرقابل استفاده می‌گرفت. فقط فضای تقریبا ۳ متری جهت استراحت و خوابیدن وجود دارد. یعنی این ۵ نفر باید در ۳ متر فضا زندگی کنند. تنها دلیل بیرون رفتن از سلول‌ها یا برای بازجویی بود یا برای جابجایی و فقط هفته‌ای یکبار هواخوری داشتیم”.

در بخشی پایانی این گزارش شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت اسکندر لطفی، سخنگوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، و مسعود نیکخواه، از اعضای هیئت مدیره‌ی انجمن صنفی معلمان کردستان-مریوان، شیوه‌های غیرقانونی بازداشت این دو فعال صنفی و نگه داشتن آنان در بندهای امنیتی ۲۰۹ را بشدت محکوم و حمایت خود را از این معلمان صادق که دو دهه در راستای کنشگری صنفی و آموزش رایگان همه مضایق را به جان خریده‌اند، اعلام می‌کند.

Related posts