سازمان عفو بین‌الملل: «۶۰ درصد کودکانی که کشته شده‌اند در کردستان و بلوچستان به‌ قتل رسیدند»

بر پایه یافته‌های سازمان عفو بین‌الملل، ۶۰ درصد از کودکانی که در جریان اعتراض‌های سراسری هفته‌های گذشته در ایران، به‌ دست عوامل سرکوب حکومتی کشته شده‌اند بلوچ یا کورد بوده‌اند.

کشته شده

روز جمعه ١٨ آذرماه ۱۴۰۱، سازمان عفو بین‌الملل گزارش جدیدی را منتشر کرد که در آن اطلاعات و جزئیات بیشتری از کودکانی که توسط نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی کشته شده‌اند مشاهده می‌شود.

یافته‌های سازمان عفو بین‌الملل نشان می‌دهد دستکم ۱۴ درصد از مجموع افرادی که از ابتدای شروع خیزش سراسری علیه نظام جمهوری اسلامی، به‌ ضرب گلوله نیروهای انتظامی-امنیتی، یا در پی ضرب‌وشتم آن‌ها، جان خود را از دست داده‌اند کودک بوده‌اند.

در تعریف سازمان عفو بین‌الملل و سایر نهادهای حقوق بشری، به تمامی افراد یا نوجوانان زیر ۱۸ سال «کودک» گفته می‌شود.

سازمان عفو بین‌الملل، با جمع‌آوری اطلاعات و راستی‌آزمایی داده‌های به‌دست آمده موفق شده نام و مشخصات ۳۹ کودک پسر و پنج کودک دختر کشته شده در جریان اعتراض‌های سراسری را ثبت کند.

بر پایه اطلاعات سازمان عفو بین‌‌‌الملل، کوچک‌ترین کودک کشته شده در جریان تیراندازی نیروهای امنیتی-انتظامی حکومت ایران، یک پسربچه دو ساله است.

یافته‌های سازمان عفو بین‌الملل نشان می‌دهد دستکم چهار تن از کودکان کشته‌شده، در اثر شلیک گلوله‌های ساچمه‌ای، از فاصله نزدیک به‌ قتل رسیده‌اند.

بر پایه گزارش عفو بین‌الملل، پنج کودک، شامل چهار دختر و یک پسر، به‌دنبال جراحات و ضرب‌ و شتم مرگبار نیرو‌های سرکوبگر جمهوری اسلامی ایران کشته شده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل، در بخش دیگری از گزارش نوشت: «نمونه‌های پرشماری وجود دارد که نشان می‌‌دهد نیروهای امنیتی و عوامل سرکوب حکومت ایران، بعد از قتل کودکان، به اعضای خانواده قربانیان فشار آورده‌اند که یا باید درباره قتل کودک خود سکوت کنند، یا باید روایت دروغی از علت یا چگونگی کشته شدن فرزند خود ارائه دهند. سازمان عفو بین‌الملل توانسته‌ است ۱۳ مورد از این دست فشارها و تهدیدها را شناسایی و راستی‌آزمایی کند.

بر پایه یافته‌های سازمان عفو بین‌الملل، ۶۰ درصد از کودکانی که در جریان اعتراض‌های سراسری هفته‌های گذشته در ایران، به‌دست عوامل سرکوب حکومتی کشته شده‌اند بلوچ یا کورد بوده‌اند. ملت‌هایی که برای مدت زمان طولانی قربانی آزار‌ و اذیت و تبعیض‌های نظام‌مند حکومت بوده‌اند.

از میان ۴۴ کودک کشته‌‌شده‌ای که سازمان عفو بین‌الملل توانسته هویت آن‌ها را راستی‌آزمایی و ثبت کند، ۱۸ تن، یعنی بیش از چهل درصد از مجموع کودکان کشته‌شده، در بلوچستان به‌قتل رسیده است. دست‌کم ۱۳ تن از این قربانیان در «جمعه خونین» زاهدان، هشتم مهرماه، به‌دست عوامل سرکوب حکومت ایران کشته شدند.

همچنین ده تن دیگر از این کودکان که بیش از بیست درصد از مجموع کودکان کشته شدە را تشکیل می‌دهند، کورد بودە و عموما در استان‌های کردستان، کرمانشاه و آذربایجان غربی کشته شدند.
شانزده کودک قربانی باقی مانده نیز در شش استان دیگر در سراسر ایران کشته شدند.

لینک گزارش اصلی:

Related posts