پیرامون درگیری اسرائیل و حماس

وجود صدها شهروند قربانی بی‌دفاع در اسرائیل و در نوار غزه، بدون شک وجدان هر انسان شریفی را می‌آزارد. اما یک ابراز تاسف اخلاقی در مورد قربانیان این فاجعه وجدان بیدار را آرام نمی‌کند.

درگیری اسرائیل و حماس edited

حقوق پایمال شده ملت فلسطین به جای خود، دولت اسرائیل نوار غزه را به عنوان یک منطقه جغرافیائی معین با دو میلیون جمعیت به بزرگترین زندان جهان تبدیل کرده است. آنچه که در غزه گاه و بیگاه اتفاق می‌افتد را می‌توان به « شورش در یک زندان بزرگ » تشبیه کرد. وجود یک جریان اسلامی همانند حماس در راس این شورش نباید ما را از ناروا بودن زندان و زندانبانان آن غافل کند. دو میلیون انسان را در درون دیوارهای بلند بتنی محصور کرده‌اند، نان، آب، برق و کل معیشت‌شان را به گروگان گرفته‌اند، طبیعی است که عکس العمل نشان خواهند داد.
اینکه حماس این دوره از درگیری‌ها را آغاز کرد، اینکه جمهوری اسلامی ریاکارانه سنگ دفاع از حقوق مردم فلسطین را به سینه می‌زند و از حماس پشتیبانی می‌کند، هیچکدام از این‌ها ذره‌ای از حقانیت مقاومت مردم فلسطین در مقابل دولت جنایتکار، مذهبی و نژاد پرست اسرائیل را کم نمی‌کند.
جنگ بر علیه مردم فلسطین را ده‌ها سال است که دولت نژاد پرست اسرائیل آغاز کرده است، ادامه می‌دهد و در این نبرد نابرابر هم به چیزی جز تسلیم مطلق مردم فلسطین و تمکین آنها به وضع موجود رضایت نمی‌دهد. دولت اسرائیل تا کنون به هیچ مصالحه‌ای تن نداده است. حتی طرح‌های صلح دولت آمریکا ، هم پیمان استراتژیک اسرائیل هم راه به جائی نبرده‌اند. سازش‌ها وعقب نشینی‌های پی در پی طرف فلسطینی هم پاسخ نگرفته است.
مردم آزاده و شریف فلسطینی و اسرائیلی هیچ‌گونه خصومت ریشه داری با همدیگر ندارند. دشمنی موجود در میان این مردم از سوی دست راستی‌های مرتجع و افراطی در هر دو سو دامن زده می‌شود. شهروندان فلسطین و اسرائیل تنها با قرار گرفتن در کنار مردم پیشرو و مترقی منطقه می‌توانند از زیر سلطه دولت مذهبی و نیروهای ارتجاعی درآمده و در همزیستی مسالمت آمیز با همدیگر کار و زندگی کنند. به دنبال حملات اولیه حماس به اسرائیل اکنون مردم ستمدیده و محروم نوار غزه، زیر فشار ارتش تا دندان مسلحی قرار دارند که بدون پروا خانه‌های مردم را بر سرشان ویران می‌کند. در این شرایط دشوار مردم فلسطینی ساکن غزه بیش از همیشه به حمایت و همبستگی مردم آزادیخواه و انسان دوست در سراسر جهان نیاز دارند. این همبستگی می‌تواند به نیروی مادی موثری برای متوقف کردن جنایات ارتش اسرائیل و نیز افراط گرایان مذهبی حماس تبدیل شود.

===

در همین رابطه:

یادداشت روژمان – از حمله حماس به اسرائیل چه کسی سود می‌کند؟

Related posts